Haber

Ankara JİTEM Davasında tüm sanıklardan beraat

Aralarında Altındağ Nüfus Müdürü Abdülmecit Baskın’ın da bulunduğu 19 kişinin ölümüne ilişkin 1993-1996 yılları arasında Ankara ve çevre illerde açılan “JİTEM” davasının 7. duruşması Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Dosyada eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar, eski Özel Harekat Daire Başkanı İbrahim Şahin, eski özel harekat polisleri Korkut Eken, Ayhan Çarkın, Ayhan Akça, Ercan Ersoy, Ahmet Demirel ve Enver Ulu’nun da yer aldığı 19 sanık yer aldı.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) Ankara Şubesi Eşbaşkanı Şevin Kaya ile Türkiye Barolar Birliği (TBB) temsilcilerinin katıldığı duruşmaya, TBMM Ankara Şubesi yöneticileri katıldı. İnsan Hakları Derneği (İHD).

Duruşma savcısı, sanıklar hakkında verilen ifadelerin “çelişkili” olması ve yeni delil elde edilemeyecek kadar geç kalınması nedeniyle sanıklar için beraat talebinde bulundu.

Katılan avukatlar mütalaa için ara verilmesini talep etti. Mahkeme heyeti, avukatların mühlet talebini “mahkemeyi uzatmak için” olduğunu belirterek reddetti.

Sanıkların avukatları, savunma makamının mütalaasına katıldıklarını belirterek, sanıkların beraatini talep etti.

Kararını açıklayan mahkeme, sanıkların tamamının beraatine karar verdi. Böylece kimse dava kapsamında yargılanmadı. (HABER MERKEZİ)

suhuthaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu