Yaşam

Kültür ve Sanat Tutkunları İçin Türkiye’de Bulunan Paha Biçilemez Eserlerin Sergilendiği Edebiyat Müzeleri

Edebiyat müzeleri edebiyatın toplumdaki rolünü müze ortamlarında tanıtır ve korur. Müelliflerin ferdî ve mesleksel eşyalarından oluşan bu müzeler, bize geçmişin kapılarını ortalar. Bu kapıdan geçip edebiyatın büyük şahıslarının yaşantısı, işlerini ve yapıtlarını oluştururken kullandığı araçları gördükten sonra edebiyata olan tutkunuzun artacağını ya da edebiyat ilginizin başlayacağını düşünüyoruz.

1. Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müze Kütüphanesi / İstanbul

Türk romancı, şair ve öğretmen Ahmet Hamdi Tanpınar’dan ismini alan bir edebiyat müzesidir. 30’u aşkın muharririn kalem, daktilo, kitap, saat, pipo üzere eşyaları sergilenir. Kurumun arşivinde ise geçmişten günümüze var olan edebiyat mecmuaları, ödül alan eserler bulunur. 9 bini aşkın kitabıyla ziyaretçilere değerli bir çalışma ortamı sağlar. 

İstanbul Fatih’te Gülhane Parkı’nın içerisindedir. Müzeye giriş fiyatsızdır. 

Ziyaret saatleri: Pazartesi – cumartesi günleri: 10.00 – 19.00 ortasındadır.

Konum için tıklayın

2. Aşiyan Müzesi / İstanbul

Tevfik Fikret’in planını bizzat kendisinin çizdiği Âşiyan Müzesi, İstanbul Belediyesi tarafından 1945’te müze haline getirilir. Müzede Tevfik Fikret’in, ailesinin ve Tanzimat edebiyatçılarının çeşitli eşyaları sergilenir. 

İstanbul Beşiktaş’tadır. Giriş fiyatsızdır. 

Ziyaret saatleri: Pazartesi günü dışında 09.00 – 16.00 saatleri ortasındadır.

Konum için tıklayın

3. Galata Mevlevihanesi / İstanbul

Galata Mevlevihanesi hizmete 1975 yılında açılmıştır. 1491 yılında inşa edilen Galata Mevlevihanesi; semahane, derviş hücreleri, pir dairesi, kütüphane üzere çok nitelikli kısımlara sahiptir. Bu bakımdan Divan edebiyatı sevdalılarının kesinlikle gidip görmesi gereken yerlerin başında gelir. 

İstanbul’un Beyoğlu semtinde yer alan müzeye giriş öğrenciye fiyatsız olup tam bilet 1 TL’dir. 

Ziyaret saatleri: Pazartesileri hariç her gün 09.30 – 17.00 ortasındadır.

Konum için tıklayın

4. Sait Faik Abasıyanık Müzesi / Burgazada

Müzeye girdiğinizde Sait Faik’in hayatından kesitler görebileceğiniz müze Burgazada’da olup kendisinin vasiyeti üzerine ücretsiz ziyaret ediliyor. 

Ziyaret saatleri: Çarşamba, perşembe, cuma, cumartesi ve pazar günleri 10.30 – 18.00 saatleri arasındadır.

Konum için tıklayın

5. Orhan Kemal Müzesi / İstanbul

Orhan Kemal’in anısını yaşatmak üzere kendi adını taşıyan müze Cihangir’dedir. Müzede müellifin fotoğrafları, kitaplarının yepyeni birinci baskıları, mektupları, özel eşyaları bulunmaktadır.

Ziyarete açık olan müzeye giriş fiyatı öğrenci için 5 TL, tam fiyat ise 10 TL’dir.

Ziyaret saatleri: Hafta içi ve cumartesi günleri 10.00 – 18.00 saatleri ortasındadır.

Konum için tıklayın

6. Masumiyet Müzesi / İstanbul

Masumiyet Müzesi, Orhan Pamuk’un hem yazdığı bir roman hem de yaptığı bir müzedir. Pamuk 1990’lardan itibaren romanı ve müzeyi baştan beri birlikte düşündü.  Müzede ise romanda anlatılan kahramanların kullandığı, giydiği, işittiği, gördüğü, biriktirdiği, hayal ettiği şeyler dikkatle düzenlenmiş kutu ve vitrinlerde sergileniyor.

Bilet ücreti tam 60 TL, öğrenci: 35 TL. Kitabı satın aldıysanız sonlara gerçek içinde bulunan bilet kısmını gösterip fiyatsız giriş sağlayabilirsiniz.

Ziyaret saatleri: Salı, çarşamba, perşembe, cuma, cumartesi, pazar: 10.00 ile 18.00

Konum için tıklayın

7. Tanzimat Müzesi / İstanbul

Türk edebiyatının dönüm noktalarından biri elbet ki Tanzimat edebiyatıyla başlamaktadır. Divan edebiyatından yavaş yavaş uzaklaşılan, tiyatro, deneme, tenkit, roman üzere Batılı cinslerde eserler verilmeye başlanılan bir periyottan bahsediyoruz. Tanzimat Müzesi Gülhane Parkı’nda bulunuyor. Tanzimat Fermanı’nın kendisi, Osmanlı resmi dokümanları, Ziya Paşa ve Mustafa Reşid Paşa’ya ilişkin eşyalar müzede sergileniyor.

Ziyaret saatleri: Pazar günü dışında her vakit 09.00 – 16.00 saatleri ortasındadır.

Konum için tıklayın

8. Kemal Tahir Müzesi / İstanbul

Eşi Semiha Tahir’in kurduğu vakıf, Suadiye Kadıköy’deki bu meskeni müze haline getirmiş. Kemal Tahir de Nâzım Hikmet’le mektuplaşan yazarlarımızdandır. Nâzım’ın daktilosu da burada sergileniyor. El yazmaları, Kemal Tahir’in binlerce kitabı, muvaffakiyetleri ve çeşitli görseller müzenin ana kemiğini oluşturmakta. 

Ziyaret saatleri: Hafta içi her gün 09.00 ile 17.00 ortasındadır.

Konum için tıklayın

9. Rıfat Ilgaz Müzesi / İstanbul

Kastamonu Cide’de yer alan Rıfat Ilgaz Müzesi, müellifin doğduğu konut olup belediye tarafından müzeye dönüştürülmüştür. Yazarın beşiğinden tutun da sefertasına kadar pek çok ferdî eşyası, çeşitli görseller ve muharririn kitapları müzede sergileniyor.

Ziyaret saatleri: Pazar hariç tüm günler 13.30 – 17.30 ortasındadır.

Konum için tıklayın

10. Cahit Sıtkı Tarancı Meskeni Kültür Müzesi / Diyarbakır

Diyarbakır konutlarının özgün dokusunu en güzel koruma edebilen yapıların başında Cahit Sıtkı Tarancı’nın yaşadığı bu mesken gelir. 1973’te Kültür Bakanlığı tarafından alınıp müze haline dönüştürülür. 

Ziyaret saatleri: Kış aylarında 08.00 – 17.00 yazın ise 09.00 ile 19.00 ortasındadır.

Konum için tıklayın

11. Adana Karacaoğlan Edebiyat Müzesi / Adana

Eski ismiyle Dişçi Ethem Konağı Seyhan İlçesi Mestanzade mahallesinde yer alır. Konak 30.01.1992 tarihinde Adana Kültür ve Tabiat Varlıkları Müdafaa Bölge Şurası tarafından tescillenmiştir. Halk ozanlarımızdan Karacaoğlan’ın ismini taşıyan edebiyat müzesinde 5 bine yakın malzeme sergilenir. 

Ziyaret saatleri: Pazar günleri haricinde her gün 10.00 – 19.00 saatleri ortasındadır.

Konum için tıklayın

12. Yahya Kemal Beyatlı Müzesi / İstanbul

Ahmet Hamdi Tanpınar’ın ve daha birçoklarının hocası olan, şiire getirdiği yenilikler hasebiyle şiir işinin kendisiyle sona erdiğini söyleyen Yahya Kemal Beyatlı ismi elbet ki edebiyat müzesi dedik mi olmazsa olmazlardandır. Yeri Fatih’te olup 

Ziyaret saatleri: Hafta içi her gün 10.00 ile 16.00 saatlerinde ziyaret edebilirsiniz.

Konum için tıklayın

13. Tarık Dursun Müellif Konutu / İzmir

Türk edebiyat dünyasının en kıymetli müellifleri ortasında yer alan gazeteci, senarist, Tarık Dursun ismine düzenlenen müellif meskeni, Karataş semtinde Mithatpaşa Caddesi’ni İnönü Caddesi’ne bağlayan 269 Sokak’ta bulunuyor. İki katlı eski bir İzmir evi olan yapı, İzmir’de bir yazar adına açılan ilk ev olma özelliğini taşıyor. Yazar Evi’nde Tarık Dursun’un kitapları, fotoğrafları, daktilosu, yazı masası, sinema afişleri yer alıyor. 

Ziyaret saatleri: Haftanın her günü saat 08.00 – 17.00 saatleri ortasında fiyatsız olarak gezilebilir.

14. Namık Kemal Meskeni Müzesi / Tekirdağ

Hürriyet şairi ya da vatan şairi olarak da bilinen Namık Kemal 1840 yılında Tekirdağ’da doğdu. 1993 yılında Namık Kemal Derneği tarafından yaptırılan müze ise 1994 yılından bu yana hizmet veriyor. Müze, müellifin doğduğu 19. yüzyıl Tekirdağ konutları örnek alınarak yapılmıştır. 

Ziyaret saatleri: Hafta içi 08.00 ile 17.00 saatleri ortasındadır.

Konum için tıklayın

15. Ziya Gökalp Müzesi / Diyarbakır

Ziya Gökalp’in doğup büyüdüğü Diyarbakır’daki konut 1953 yılında Kültür Bakanlığı’nca alınıp 1956 yılında müzeye dönüştürülmüştür. Ünlü sosyolog ve muharrir Gökalp’in yetiştiği bu konut Diyarbakır’a has bir mimariye sahiptir. Müzeye giriş fiyatsızdır.

Ziyaret saatleri: Yaz ayları 09.00 ile 19.00 ortası, kışın 08.00 ile 17.00 ortasında kapılarını açıyor.

Konum için tıklayın

16. Ahmed Arif Edebiyat Müze Kütüphanesi / Diyarbakır

2011 yılında müze ve kütüphaneye çevrilen yaklaşık 120 yıllık bu konak, şairin şahsi eşyaları, el yazmaları, Güneydoğulu pek çok şairin fotoğraflarıyla bezenmiştir. Diyarbakır’ın tarihine dair de eserler bulunmaktadır. 

Ziyaret saatleri: Pazar günleri haricinde 08.00 ile 22.00 ortasındadır.

Konum için tıklayın

17. Mehmet Akif Ersoy Müzesi / Ankara

Milli şair olarak da bilinen Mehmet Akif Ersoy’un İstiklal Marşı’nı bu konutta yazdığı bilinmektedir. Şaire ilişkin gözlük, tespih, cep saati üzere eşyalar ve yüzünün kalıbı üzere ilgi alımlı birçok malzeme de müzede sergileniyor. 

Ziyaret saatleri: Hafta sonları hariç 10.00-12.00 ve 14.00-16.00 saatleri ortasında ziyarete açıktır.

Konum için tıklayın

18. Evliya Çelebi Edebiyat Müze Kütüphanesi

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın projelerinden biri olan Evliya Çelebi Edebiyat Müze Kütüphanesi Kütahya’da olup Türk ve Dünya edebiyatına dair yaklaşık 5 bin kitabı içinde barındırıyor. Ayrıyeten edebiyat, ideoloji, sanat üzere hususlarda söyleşi düzenlemek isteyenlere tahsis edilen bir yer de mevcut. 

Ziyaret saatleri: Pazar ve pazartesi günleri haricinde 10.00 ile 19.00 saatlerinde ziyaret edebilirsiniz.

Konum için tıklayın

19. Mevlana Müzesi / Konya

Mevlana mistik, tasavvufi alem dediğimizde akla gelen birinci isimlerden biridir. Müze 1926 yılından beri faaliyette olup vaktiyle Mevlana’nın dergâhı fonksiyonunu görüyordu. UNESCO’nun 2007 yılında ismini verdiği Mevlana hâlâ tüm dünyayı etkilemeye devam ediyor. Konya’da bulunan müzeye giriş fiyatsızdır. 

Ziyaret saatleri: Kış ayları 09.00 ile 16.40, yaz aylarında ise 09.00 ile 18.30 ortasında ziyarete açıktır.

Konum için tıklayın

20. Adam Mickeiewickz Müzesi / İstanbul

Aslen Polonyalı olan özgürlük şairi Adam Mickeiewickz, son yıllarını İstanbul Tarlabaşı’ndaki meskeninde geçirir. 1855’te burada vefat eden şairin bu konutu, 100. mevt yıldönümü olan 1955’te Polonya Kültür Bakanlığı ile işbirliği sonucunda müzeye dönüştürülmüştür. Muharririn İstanbul yıllarına ilişkin fotoğrafları ile Polonya özgürlük gayretine dair doküman ve görseller müzede sergileniyor. 

Ziyaret saatleri: Yaz aylarında 09.00 ile 19.00 saatleri ortası, kış aylarında 08.00 ile 17.00 ortasında ziyarete açıktır.

Konum için tıklayın

21. Aşık Veysel Müzesi / Sivas

Türkiye’de herkesin ismini bildiği Aşık Veysel’in Sivas’ta, herkesin bilmediği bir müzesi var. Bu müze, âşığın gözlerini çiçek hastalığına kurban verdiği, sonra bir ağaç-adam, bir kuş-adam üzere tabiat makamında çalıp söylemeyi öğrendiği Şarkışla İlçesine bağlı Sivrialan Köyünde 1982’de kuruldu. 

Ziyaret saatleri: Her gün 08.00 ile 17.00 ortasındadır.

Konum için tıklayın

22. Karagöz Müzesi / Bursa

s2.dunya.com

Geleneksel gölge oyunumuz olan Karagöz ile Hacivat’tan ismini alan müze Bursa Osmangazi’dedir. Belediye tarafından 2007 yılında müzeye dönüştürülmüştür. Karagöz Müzesi’nde iki galeri yer almaktadır. Birinci galeride gölge oyununun tarihçesi, ikinci galeride ise tasvirler bulunmaktadır. 

Ziyaret saatleri: Pazartesi günleri hariç her gün 09.30 ile 17.30 saatlerinde müze ziyarete açıktır.

Konum için tıklayın

23. Haldun Taner Müzesi / İstanbul

Tiyatro ve edebiyat dünyasının değerli ismi Haldun Taner’in anısına Kadıköy Belediyesi tarafından oluşturulan bir müze evidir. Müzede Haldun Taner’in ferdî eşyaları ve yapıtları sergilenmektedir. Haldun Taner Müze Konutu tıpkı vakitte çeşitli kültür aktiflikleri de mesken sahipliği yapmaktadır. 

Ziyaret saatleri: Pazar ve pazartesi günleri hariç haftanın beş günü 10.00 ile 18.00 saatleri ortasında açık olan müze, fiyatsız ziyaret edilebilir.

Konum için tıklayın

24. Yedi Hoş Adam Edebiyat Müzesi / Kahramanmaraş

Eskiden Ticaret Lisesi Binası olarak hizmet veren yapı 1860’lı yıllarda Amerikan Koleji olarak inşa edilmiştir. Dulkadiroğlu İlçesi Gazipaşa Mahallesi’nde yer almaktadır. Teşhir tanzim işleri tamamlanarak 2019 yılında ziyarete açılmıştır. 

Ziyaret saatleri: Haftanın her günü 09.00 – 17.00 ortasındadır.

Konum için tıklayın

25. Erzurumlu Emrah Edebiyat Müze Kütüphanesi / Erzurum

Büyük Türk halk şairinden ismini alan müze Erzurum’dadır. Bine yakın müellifin edebiyata dair yaklaşık 5 bin kitabı bulunan müze 2012 yılında faaliyet göstermeye başladı. Türk edebiyatının değerli mecmualarının kapaklarının tıpkıbasımları ve çeşitli müddetli yayınlar da müzede yer almaktadır.

Çalışma saatleri belirtilmemiştir.

26. Trabzon Muhibbi Edebiyat Müze Kütüphanesi / Trabzon

Trabzon Muhibbi Edebiyat Müzesi, Kültür ve Turizm Bakanlığınca 2018 yılında kuruldu. Ortahisar ilçesi Yasal Parkı’ndaki tarihi bir Trabzon konutu bu müzeye dönüştürüldü. Müzede Karadeniz Bölgesinde doğmuş yahut yaşamış müelliflerin yapıtları ve eşyalarının yanı sıra, Karadeniz Bölgesine dair üretilmiş edebi eserler de bulunabiliyor. Müzeye giriş fiyatsız.

Konum için tıklayın

27. Necati Cumalı Anı ve Kültür Konutu / İzmir

Bina hakkında bilgi Necati Cumalı’nın çocukluğunun geçtiği baba konutu, muharrir tarafından vefatından evvel Urla Belediyesi’ne bağışlanmış ve mesken anı konutuna dönüştürülmüştür. Kuruluş tarihi ve emeli Urla Belediyesi tarafından onarımı gerçekleştirilen konut, 2001 yılında hizmete girmiştir. Necati Cumalı’nın yapıtlarının tanıtılması ve anısının yaşatılması emeliyle açılan meskende müellife ilişkin özel eşyalar, yapıtlarını yazarken kullandığı daktilo, Necati Cumalı’nın kitaplarının değişik baskıları sergilenmektedir.

Ziyaret saatleri: Pazartesi günü hariç her gün 09.00 – 17.00 saatleri ortasında fiyatsız olarak ziyarete açık.

Konum için tıklayın

28. Can Yücel Müze Konutu / Datça

Can Yücel’in evi kapanmadan önce ev içerisinde Can Yücel’e ilişkin olan yarım kalmış şarap ve bardağı, fotoğrafları ve el yazısı şiirleri yer almaktaydı. Yalnızca vefat yıl dönümlerinde açık olan konutun içini ziyaret etmek isteyen bireyler her yıl 12 Ağustos’ta evi ziyaret edebilirler. Evin bahçesinde yer alan Can Yücel’in mezarını konut ziyarete kapalı olsa dahi görebilme bahtına sahipsiniz. 

Konum için tıklayın

29. Hacı Bektaş Müzesi / Nevşehir

Müzeyi ziyaret edenler, 1963’te aslına uygun olarak yeniden inşa edilen Taç Kapı, Sadrazam Halil Paşa’nın eşi Fatma Fikriye Hanım tarafından yaptırılan Üçler Çeşmesi, Aş Meskeni, Kızılca Halvet olarak anılan Çilehane, Pir Meskeni olarak anılan Hacı Bektaşi Veli Türbesi’ni görebilirler. Müzede ayrıca Bektaşi dergâhına ait günlük kullanım eşyaları, el yazmaları, hat örnekleri sergileniyor.

Ziyaret saatleri: Haftanın her günü 08.00 – 18.45 arasındadır.

Konum için tıklayın

30. Bonus: Reşat Nuri Güntekin’in meskeni / Büyükada

Bir müzesi yoktur. Lakin gezip görülecek nadide yapılar ortasındadır. Pembe panjurları, yerden başlayan üçüncü kata kadar çıkan merdivenin yanında kuş kafesi üzere inşa edilmiş olan balkon çok sıktır. Reşat Nuri Güntekin’in koru tarafı iki, deniz tarafı üç katlı olan köşkün ikinci katında müellifin kızı Ela Hanım ailesi oturmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vip elit Bağcılar escort Bayan numaraları
-
Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort